Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites www.bets.zone Read the reviews and compare sites to quickly discover the perfect account for you.
Ostatnie wiadomości
Home / Ciekawostki / Ciekawostki przedmeczowe / Ciekawostki przedmeczowe – #9 – Paris Saint Germain

Ciekawostki przedmeczowe – #9 – Paris Saint Germain

Nadszedł czas aby przekazać wam parę ciekawostek dotyczących naszego francuskiego przeciwnika:

  1. Klub PSG utworzony został 26 czerwca 1970 roku na skutek fuzji dwóch zespołów paryskich: Stade Saint-Germain (istniejącego od czerwca 1904 do czerwca 1970 – prawdziwego protoplasty PSG) i Paris FC. Oficjalnie zarejestrowany został 12 sierpnia 1970. Jego nazwa pochodzi od nazwy podparyskiej miejscowości Saint-Germain-en-Laye. PSG miał status klubu zawodowego od lipca 1971 do maja 1972. Ponownie klubem zawodowym PSG został w lipcu 1974 i jest nim do dziś.
  2. W czerwcu 1973 stanowisko prezesa objął projektant mody Daniel Hechter, który jako pierwszy dokonał zmiany wyglądu strojów meczowych. Dotychczasowe niemal jednolicie czerwone koszulki zastąpione zostały przez niebieskie z czerwonym pionowym pasem pośrodku otoczonym z obu stron białymi prążkami. Debiut nowych strojów miał miejsce już w sezonie 1973/1974 kiedy to zespół występował jeszcze w drugiej lidze. Mimo, że włodarze wielokrotnie próbowali zmienić ich wygląd, wzór ten zachował się do dziś stając się jednym z symboli paryskiej drużyny.
  3. Pierwszy herb klubu nie przypominał tego jaki jest dzisiaj. Pojawił się w 1970 roku i był to symbol piłki z ikoną statku na niej oraz nazwą klubu. Można więc zauważyć, że wyglądał kompletnie inaczej od obecnego. Był on używany w następnych trzech sezonach, by w 1973, po rozłamie na Paris FC oraz Paris Saint-Germain, został zmieniony na herb bardziej przypominający obecny.
  4. Jeżeli ktoś z was pamięta logo sprzed roku 2013 to pod wieżą Eiffla była kołyska, która symbolizowała narodziny Ludwika XIV. Kto nie za bardzo się orientuje dlaczego ten król to już tłumaczymy. Otóż został on nazwany Królem Słońce. Nazywano go tak nie do końca dlatego, że był wielkim monarchą (chociaż miał naprawdę ogromne sukcesy), ale ponieważ lubił się tak przedstawiać oraz kazał wybijać monety ze swoim wizerunkiem na tle słońca. Jednak wprowadził on wielkie zmiany nie tylko w Francji, ale również w całej Europie. Można delikatnie powiedzieć, iż dał podwaliny nowożytnej administracji. Kołyskę zlikwidowano i jest tam teraz jest tam tylko lilia. A dlaczego znajduje się ona tam znajduje będziecie mogli się dowiedzieć następnym razem jak Arsenal zagra z PSG.
  5. Firma Opel chciała dodać coś od siebie w logo. Choć logo nigdy nie zostało oficjalnie zaprezentowane, widzieliśmy je na przykład w materiałach promocyjnych. Było to w roku 1996. Aluzje pozostawiamy wam.

 

Mamy nadzieje, iż odniesienie do historii Ludwika XIV wam się spodobały. Dajcie znać w komentarzu jeżeli będziecie chcieli więcej takiego typu ciekawostek.

O Mateusz Stepien

Właściciel Magic-IT

Zobacz również

Ciekawostki przedmeczowe – #21 – Swansea City

Nadszedł czas na przekazanie wam kilku ciekawostek przedmeczowych dotyczących naszego przeciwnika. Oto one: Swansea City ...

Dodaj komentarz

albo