Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites www.bets.zone Read the reviews and compare sites to quickly discover the perfect account for you.
Ostatnie wiadomości
Home / Nowości / Z innego boiska / Poznaj przeciwnika: Stoke City F.C.

Poznaj przeciwnika: Stoke City F.C.

Już nie długo mecz z Stoke City F.C.  Z tego powodu chcielibyśmy przybliżyć historię klubu naszego przeciwnika.

 

Stoke City F.C. został założony w 1863 roku i jest najstarszym klubem w Premier League, a zarazem czwartym najstarszym z istniejących zespołem piłkarskim na świecie, po Sheffield, Hallam i Notts County. Stoke gra na stadionie Britannia Stadium, który miał 28 384 miejsc siedzących. Po segregacji miejsca zredukowane zostały do 27 598. Stadion został otwarty w 1997, przed tą datą Stoke grał na Victoria Ground , który został ich stadionem od 1878 roku. Przydomek klubu – The Potters (Garncarze) wziął się od przemysłu ceramicznego, znajdującego się w mieście. Ich strój, którym grają u siebie ma biało-czerwone paski na koszulce z białymi spodenkami i białymi getrami. Pierwsze poważne trofeum Stoke zdobył w 1972 Puchar Ligi, kiedy wygrali z Chelsea 2:1. Klub zdobył Puchar Leage Trophy dwukrotnie, najpierw w 1992 i ostatnio w 2000. Najsłynniejszym zawodnikiem w historii klubu był sir Stanley Matthews.

Stoke City FC, uważany za drugi najstarszy klub angielski w piłce nożnej, założony w 1863 roku pod nazwą Stoke Ramblers, kiedy uczniowie Charterhouse School założyli klub piłkarski, podczas gdy pracowali w North Staffordshire Railway w Stoke-on-Trent.  Pierwszy udokumentowany mecz został pięć lat później, w październiku 1868 r., przed 15 maja w Cricket Club Victoria Ground. Henry Almond, założyciel klubu, był także kapitanem i zdobył pierwszego gola w historii klubu. W tym okresie grali w Victoria Cricket Ground, jednak przeszli do pobliskiej ziemi w Sweetings Field w 1875 roku, aby sprostać wymaganiom większej liczby kibiców.

W 1878 roku klub połączył się z Stoke Victoria Cricket Club i powstał Stoke Football Club. Przenieśli się z poprzedniego miejsca, Sweetings Field, na ziemię Athletic Club, który wkrótce stał się znany jako Victoria Ground. To było w tym czasie, kiedy klub przyjął ich tradycyjny czerwono-biały strój w paski. W sierpniu 1885 roku klub przeszedł na zawodowstwo.

Stoke był jednym z dwunastu członków założycieli The Football League, gdy został wprowadzony w 1888 roku. Klub walczył w pierwszych dwóch sezonach 1888/89 i 1889/90. W 1914 roku , gdy rozpoczęła się I wojna światowa, rozgrywki zostały zawieszone na cztery lata, aż w końcu wznowione w sierpniu 1919 roku.

W 1925 roku Stoke-on-Trent został przyznany „status miasta „, co doprowadziło do zmiany nazwy klubu na Stoke City FC w 1928 roku. W 1930 roku zadebiutował w klubie jeden z najsławniejszych piłkarzy Stanley Matthews. Matthews, który dorastał w Hanley , był praktykantem w klubie, po raz pierwszy wystąpił marca 1932 r., w meczu przeciwko Bury, w wieku 17 lat. Do końca dekady Matthews wykazał się jako reprezentant Anglii i jako jeden z najlepszych piłkarzy swojego pokolenia. Stoke osiągnął awans z 2. dywizji- jako mistrzowie – Matthews jednak tylko wystąpił w piętnastu meczach w tym sezonie.

W 1934 r. średnia frekwencja kibiców na meczach wzrosła do ponad 23 000, co z kolei pozwoliło menadżerowi Tomowi Mather zwiększyć fundusze na transfery.  To właśnie w tym okresie zanotowano największą wygraną Stoke w lidze, 10:3 zwycięstwo nad West Bromwich Albion w lutym 1937 roku. W kwietniu tego roku klub osiągnął swój rekord ligi jeśli chodzi o liczbę kibiców na meczu – 51 373 na Arsenal. 33 gole Freddiego Steele’a w lidze w sezonie 1936–37 pozostają rekordem klubu.

Stoke uległo degradacji z pierwszej ligi w sezonie 1952/53, Bob McGory zrezygnował z funkcji menedżera klubu po 17 latach. Tony Waddington został powołany na stanowisko menedżera klubu w czerwcu 1960 roku. W sezonie 2010/11 klub dotarł do finału Pucharu Anglii, gdzie uległ Manchesterowi City. W sezonie 2013/14 trenerem zespołu został Mark Hughes.

O Krzysztof Rzeszowski

Moja biografia nie jest dostępna :P

Zobacz również

Reprezentacja Angli wzywa Chambers’a i Holding’a

Rob Holding i Calum Chambers zostali powołani do reprezentacji Anglii w tegorocznych Mistrzostwach Europy Under-21. ...

Dodaj komentarz

albo